Od wielu lat rośnie odsetek młodych ludzi, którzy borykają się z problemem nadwagi. Coraz częściej nadmierną masę ciała obserwuje się nie tylko u młodych dorosłych, ale również u nastolatków, a nawet dzieci. O ile dorosła osoba może z łatwością przejść na bezpieczną dietę, o tyle utrzymanie zdrowej wagi u dziecka jest znacznie trudniejsze. Przedstawiamy 5 porad, dzięki którym pomożesz swojemu dziecku zadbać o zdrowie!
1. Regularny sport
Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna i to od niej warto rozpocząć odchudzanie dziecka. Przede wszystkim warto zadbać o regularny wysiłek fizyczny. Już od najmłodszych lat warto zaszczepić dziecku miłość do sportu i aktywnego wypoczynku. Sprawdzą się w tym przede wszystkim zajęcia zorganizowane. Basen, sztuki walki lub sporty zespołowe to świetny sposób na utrzymanie odpowiedniej wagi u dziecka.
2. Aktywne popołudnia
Aby zadbać o prawidłowy rozwój dziecka warto zaangażować się w aktywny wypoczynek. Staraj się, by wolne dni i popołudnia były spędzane na świeżym powietrzu. Wyjazd nad wodę, wyjście na spacer do lasu lub zwiedzanie sąsiedniego miasteczka to proste sposoby na poruszanie się po całym dniu w szkole. Być może Twoje dziecko pokocha alternatywny sposób spędzania czasu, taki jak jazda konna lub zabawa na trampolinach?
3. Więcej warzyw
Nawet dziecko wie, że zdrowa dieta powinna opierać się na warzywach i owocach. Staraj się przemycić ich jak najwięcej w codziennym jadłospisie. Przygotuj kolorowe kanapki dla swojej pociechy, do jajecznicy dodaj pomidory i szczypiorek, a do mięsnego gulaszu przygotuj smaczne surówki. Świetnie sprawdzą się także gęste, pożywne zupy uwielbiane przez najmłodszych.
4. Szukaj zamienników
Nadmierna tkanka tłuszczowa u dzieci często jest wynikiem niewłaściwego odżywiania. Słodycze, słone przekąski, fast foody i słodzone napoje są uwielbiane przez dzieci, jednak powodują one różnego rodzaju problemy zdrowotne. Staraj się szukać zdrowych zamienników. Sprawdzą się tu orzechy, chipsy warzywne, domowe desery przygotowane na bazie m.in. twarogu, miodu i owoców. Niezdrowe, kupne dania – takie jak hamburgery, frytki czy pizzę – możesz przygotować ze zdrowych składników, dzięki czemu będzie to nie tylko smaczny, ale również pożywny, zdrowy i pełnowartościowy posiłek.
5. Idź do lekarza
Zdarza się, że nadwaga u dzieci jest wynikiem różnych chorób. Wśród rzeczy, które powinny Cię zaalarmować, jest nienaturalnie wystający brzuch, nadwaga mimo prowadzenia zdrowego stylu życia, a także inne problemy (np. bezsenność, zmęczenie, złe samopoczucie). Warto wówczas zrobić podstawowe badania krwi i moczu i wykluczyć choroby układu trawiennego (np. alergie pokarmowe, nietolerancje) i tarczycy. Pamiętaj, że podstawowe badania krwi i moczu każde dziecko powinno wykonywać przynajmniej dwa razy w roku, dzięki czemu na bieżąco można monitorować wszelkie zmiany. Dodatkowo możesz wykonać także bardziej specjalistyczne badania alergologiczne, w szczególności gdy dziecko skarży się na problemy ze wzdęciami, zaparcia, biegunki i bóle brzucha.