Fizjoterapeuta w ciąży – kiedy warto się do niego zgłosić?

Fizjologiczną ciążą nazywany jest stan, kiedy ciąża naturalnie przebiega bez żadnych komplikacji. Choć mogą występować okresowe dolegliwości – choćby takie jak mdłości, zmęczenie czy pojawienie się bólu podbrzusza i pleców – żadna z nich nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia kobiety i rozwijającego się dziecka. Niestety, wiele ciężarnych skarży się na różnego rodzaju dolegliwości i schorzenia, które mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. Niektóre z problemów może rozwiązać prowadzący ciąże ginekolog, jednak z innymi warto udać się do specjalisty. Oto 5 schorzeń ciążowych, które wymagają wizyty u fizjoterapeuty!

1. Przewlekły ból pleców

Ból pleców w ciąży jest całkiem naturalny: w końcu w krótkim czasie zwiększa się masa ciała, a dodatkowo szybko zmienia się środek ciężkości, co powoduje różnego rodzaju dolegliwości. Także rosnący płód i zajmujące dużo miejsca wody płodowe naciskają na kręgosłup powodując dolegliwości. Niewielki ból jest więc całkowicie naturalny i niegroźny. Do fizjoterapeuty warto udać się jednak w momencie, gdy ból nie przechodzi po położeniu się na lewym boku i krótkim odpoczynku. Leczenie bólu prawdopodobnie będzie obejmować zastosowanie specjalnych taśm, wykonywanie ćwiczeń na wzmocnienie kręgosłupa, a także – w przypadku bardzo uporczywych dolegliwości – zastosowanie bezpiecznych leków na bazie paracetamolu.

2. Rozstęp mięśni brzucha

Powiększający się brzuch może powodować wyjątkowo groźną dla zdrowia dolegliwość: rozstępowanie na boki mięśni prostych brzucha. Konsekwencją nieleczenia schorzenia są dolegliwości bólowe, a nawet problemy natury uroginekologicznej. Leczenie u fizjoterapeuty obejmuje wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, a także wykorzystanie specjalnych taśm, które mają zapobiegać dalszemu rozstępowaniu się mięśni.

3. Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu w ciąży często traktowane jest przez kobiety nieco z przymrużeniem oka. Choć jest to dolegliwość wstydliwa i nieco krępująca, większość z pań uważa, że to także naturalny skutek ciąży. W niektórych przypadkach w rzeczywistości tak jest. Powiększający się brzuch uciska pęcherz, przez co może dochodzić do lekkiego popuszczania moczu. Jednak tego typu problemy mogą mieć także znacznie groźniejsze przyczyny m.in. infekcje pęcherza, choroby nerek lub względy fizyczne, które należy leczyć u fizjoterapeuty.

4. Bóle stawów i kości

W ciąży na ból szczególnie narażone są kości i stawy. Często dochodzi do różnych urazów, a sama tkanka kostna jest znacznie bardziej obciążona. Bolące stawy to bardzo ważna przesłanka do wizyty u fizjoterapeuty. Być może niezbędne będzie zastosowanie specjalistycznego leczenia, dzięki któremu nie dojdzie do trwałych uszkodzeń.

5. Wizyta po porodzie

Wizyta u fizjoterapeuty jest niezbędna już po porodzie. To właśnie fizjoterapeuta ma kompetencje do ocenienia stanu blizny po cesarskim cięciu, a także kondycji mięśni brzucha. Należy pamiętać, by skorzystać z jego porady przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych po porodzie.