Choć ciąża to bez wątpienia wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, często wiąże się on z wieloma dolegliwościami. Niektóre z nich – jak mdłości, zmęczenie, osłabienie organizmu czy zgaga – są całkowicie fizjologiczne i naturalne, wynikają głównie z przyczyn anatomicznych lub działania hormonów i nie wiążą się z długotrwałymi skutkami zdrowotnymi. Jednak inne mogą być wyjątkowo groźne dla dalszego zdrowia i sprawności kobiety.
Nietrzymanie moczu w ciąży – przyczyny
Wśród niegroźnych przyczyn nietrzymania moczu w ciąży najczęstszą są względu anatomiczne. Macica zwiększa swoją objętość napierając na pęcherz, a dodatkowo ciężar rozwijającego się dziecka i wód płodowych sprawiają, że częściej może dochodzić do popuszczania moczu i problemów z jego utrzymaniem. Nacisk i zmniejszenie pojemności pęcherza moczowego są całkiem naturalne, a problemy tego typu mijają niemal natychmiast po porodzie.
Jednak nietrzymanie moczu w ciąży może mieć także wiele innych przyczyn, których nie wolno lekceważyć. Jedną z nich może być rozstęp mięśni prostych brzucha czyli tzw. przepuklina kresy białej. Rozstęp mięśni powoduje nie tylko nieatrakcyjny wygląd brzucha po porodzie, ale również jest obarczony ryzykiem występowania silnych bóli pleców i osłabienia mięśni pęcherza moczowego.
Inną przyczyną nietrzymania moczu w ciąży mogą być infekcje układu moczowego, które są wyjątkowo groźne dla rozwijającego się dziecka. Choć większość leczonych infekcji nie sprawia dużego ryzyka występowania wad wrodzonych czy poronienia, niektóre bakterie i wirusy mogą być groźne dla życia płodu. Infekcje pęcherza mogą także skutkować zapaleniami nerek, które stanowią ryzyko dla zdrowia i życia kobiety ciężarnej i mogą nawet powodować niewydolność narządów, zatrucie ciążowe oraz przyspieszenie porodu.
Nietrzymanie moczu – co robić?
- Zrób profilaktyczne badania moczu. W ciąży co miesiąc powinnaś wykonywać ogólne badanie moczu, jednak przy wystąpieniu jakichkolwiek dolegliwości warto robić je częściej (nawet raz w tygodniu). W przypadku wykrycia bakterii lub białka w moczu należy bezzwłocznie udać się do lekarza, a w międzyczasie wykonać tzw. posiew moczu, który określi rodzaj zakażenia.
- Wykonaj badania krwi. Badania krwi pozwolą na skontrolowanie stanu nerek (m.in. poziom keratyniny), a także określenie, czy dolegliwości są przyczyną infekcji (badanie CPR). Dodatkowo możesz wykonać podstawową morfologię, w której określa się poziom leukocytów we krwi – ich duża ilość może świadczyć o zapaleniu pęcherza lub innej groźnej dla płodu chorobie.
- Udaj się do fizjoterapeuty. Być może Twoje problemy wynikają nie z infekcji, a z przyczyn fizycznych. Fizykoterapia może obejmować m.in. leczenie specjalnymi taśmami, wykonywanie ćwiczeń (np. z użyciem piłki). Specjalista określi również, czy potrzebna jest profesjonalna rehabilitacja w okresie ciąży i po porodzie – przy schorzeniach takich jak rozstęp mięśni brzucha niezbędna jest terapia poporodowa, która ma za zadanie przywrócenie mięśni do stanu sprzed ciąży.