Przegrzanie organizmu
Udar słoneczny następuje w wyniku przegrzania organizmu. Objawy, które mogą się wówczas pojawić to bóle i zawroty głowy, odczuwanie niepokoju oraz osłabienie. W takich przypadkach podjęcie szybkiego działania jest niezwykle ważne, aby ochronić zdrowie i życie osoby doznającej udaru słonecznego. Co robić w przypadku udaru słonecznego? Czy można się przed nim chronić? Podpowiadamy.
Działaj szybko
W przypadku odczuwania niepokojących objawów, które zostały wymienione wcześniej, należy podjąć szybkie działanie. Konieczne jest wezwanie pomocy, przeniesienie się w zacienione miejsce i odpowiednie nawodnienie. Chłodne okłady również okazują się bardzo pomocne. Jeśli osoba w Twoim otoczeniu ma objawy, które mogą świadczyć o udarze słonecznym, również należy wezwać pomoc dzwoniąc pod numer 112 albo 999. Konieczne jest zapewnienie takiej osobie dostępu do cienia, a także wykonywanie poleceń wydawanych przez operatora odbierającego połączenie alarmowe.
Taki udar może trwać jeden albo kilka dni. To sprawa bardzo indywidualna, zależy od stopnia przegrzania organizmu. O leczeniu decyduje lekarz, jego pomoc jest w takich sytuacjach niezbędna.
Najbardziej narażone na udar słoneczny są dzieci, osoby pod wpływem alkoholu, osoby otyłe, a także seniorzy. Zwracaj uwagę na zachowanie ludzi w Twoim otoczeniu, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, udziel im pomocy. Możesz uratować zdrowie, a nawet życie osobie doznającej udaru słonecznego.
Jak się chronić?
Odpowiednie działanie może zminimalizować ryzyko wystąpienia udaru słonecznego. Mimo beztroskiego czasu lata i wakacji, należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Warto unikać ekspozycji na słońce w czasie, gdy jego aktywność jest największa. Szukaj także miejsc z dostępem do cienia, pij dużo wody i osłaniaj kark oraz głowę. Warto także stosować odpowiedni krem z filtrem, pamiętać o jego aplikacji co kilka godzin. Pamiętaj, że udar słoneczny może doprowadzić do zapadnięcia w śpiączkę, a nawet skończyć się śmiercią. Warto więc zminimalizować ryzyko jego wystąpienia.
Podsumowanie
Udar słoneczny objawia się bólem i zawrotami głowy, osłabieniem i odczuwaniem niepokoju. Takie objawy to znak, że należy działać szybko i wezwać fachową pomoc. Należy również przenieść się do miejsc z dostępem do cienia, uzupełnić płyny i zastosować chłodne okłady. Z pewnością warto także obserwować innych, a w przypadku zaistnienia takiej potrzeby nieść pomoc. Nawodnienie, krem z filtrem, cień i ochrona karku oraz głowy – o tym nie można zapominać w okresie upałów.