Przesądy ciążowe i o dzieciach

Przesądy towarzyszą nam na codzień. Każdy zna choćby ten o czarnym kocie przebiegającym drogę, czy o przechodzeniu pod drabiną. W przypadku kobiet w ciąży i małych dzieci istnieje wiele mniej lub bardziej znanych przesądów. Czy należy w nie wierzyć? Przesądy uznawane są za pogańskie wierzenia, kojarzone z magią, rzucaniem uroków itp. jednak nawet przechadzając się na spacer, można zauważyć wiele matek spacerujących z dziećmi w wózkach na których są zawiązane czerwone kokardki. Nawet więc w dzisiejszym świecie uskuteczniamy przesądy. Nie ważne czy w nie wierzymy, czy robimy to na wszelki wypadek czy kultywujemy tradycję naszych babć.

Przesądy

 1. Jednym z bardziej znanych jest przewidywanie płcy dziecka po kształcie brzucha mamy. Jeśli jej ciążowy brzuszek jest spiczasty powinna ona urodzić synka, jeśli natomiast jest bardziej okrągły i skierowany ku dołowi najprawdopodobniej będzie to dziewczynka.
 2. Jeśli kobieta w ciąży się przestrasz, w miejscu w którym się dotknie dziecko będzie miało znamię, tzw. myszkę.
 3. Kobiecie w ciąży nie wolno przeskakiwać przez płot, ani przechodzić przez druty bo będzie miała ciężki poród, a dziecko owinie się pępowiną.
 4. Wiązanie czerwonej kokardki na wózku lub zawiązywanie kawałka czerwonej nitki na rączce dziecka ma je uchronić przed urokami.
 5. Nie można niemowlakowi pokazywać jego odbicia w lustrze do momentu chrztu, ponieważ może zobaczyć diabła i nie mówić.
 6. Kobieta w ciąży nie powinna dzielić się jedzeniem ponieważ będzie miała mało pokarmu.
 7. Każdy powinien dzielić się jedzeniem z ciężarną, aby myszy nie zjadły mu zapasów.
 8. Nie wolno huśtać pustej huśtawki lub bujać pustej kołyski, bo dziecko będzie bolała głowa.
 9. Nie wolno przechodzić nad leżącym dzieckiem, ponieważ nie urośnie.
 10. Nie powinno się czesać niemowlaka bo zostanie niemową.
 11. Jeśli dziecko często płacze bez powodu, należy splunąć na wszystkie kąty w mieszkaniu.

Informacje czy to wszystko prawda?

Wierzenia ludowe nie wzięły się znikąd. Choć większość z nas uzna je za zabobony, znajdą się tacy którzy potwierdzą ich prawdziwość. Jednak to wszystko to jedynie domysły i zbiegi okoliczności, które nie znajdują swojego potwierdzenia w nauce. Jeśli więc matka czy ojciec dziecka wierzy, że zawiązana czerwona wstążeczka na wózku uchroni je przed złymi spojrzeniami i urokami, nie ma w tym nic złego, aby ją zawiązać. Należy jednak obiektywnie spojrzeć na zawiłość przesądów, ponieważ niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno matki jak i samego dziecka. Nie należy wierzyć we wszystko co usłyszymy, tak samo jest w przypadku ludowych wierzeń. Choć nie znamy ich podłoża i ile w nich jest prawdy, lepiej być przezornym i jeśli czegoś nie trzeba to po co kusić los ?