Przesądy towarzyszą nam na codzień. Każdy zna choćby ten o czarnym kocie przebiegającym drogę, czy o przechodzeniu pod drabiną. W przypadku kobiet w ciąży i małych dzieci istnieje wiele mniej lub bardziej znanych przesądów. Czy należy w nie wierzyć? Przesądy uznawane są za pogańskie wierzenia, kojarzone z magią, rzucaniem uroków itp. jednak nawet przechadzając się na spacer, można zauważyć wiele matek spacerujących z dziećmi w wózkach na których są zawiązane czerwone kokardki. Nawet więc w dzisiejszym świecie uskuteczniamy przesądy. Nie ważne czy w nie wierzymy, czy robimy to na wszelki wypadek czy kultywujemy tradycję naszych babć.
Przesądy
- Jednym z bardziej znanych jest przewidywanie płcy dziecka po kształcie brzucha mamy. Jeśli jej ciążowy brzuszek jest spiczasty powinna ona urodzić synka, jeśli natomiast jest bardziej okrągły i skierowany ku dołowi najprawdopodobniej będzie to dziewczynka.
- Jeśli kobieta w ciąży się przestrasz, w miejscu w którym się dotknie dziecko będzie miało znamię, tzw. myszkę.
- Kobiecie w ciąży nie wolno przeskakiwać przez płot, ani przechodzić przez druty bo będzie miała ciężki poród, a dziecko owinie się pępowiną.
- Wiązanie czerwonej kokardki na wózku lub zawiązywanie kawałka czerwonej nitki na rączce dziecka ma je uchronić przed urokami.
- Nie można niemowlakowi pokazywać jego odbicia w lustrze do momentu chrztu, ponieważ może zobaczyć diabła i nie mówić.
- Kobieta w ciąży nie powinna dzielić się jedzeniem ponieważ będzie miała mało pokarmu.
- Każdy powinien dzielić się jedzeniem z ciężarną, aby myszy nie zjadły mu zapasów.
- Nie wolno huśtać pustej huśtawki lub bujać pustej kołyski, bo dziecko będzie bolała głowa.
- Nie wolno przechodzić nad leżącym dzieckiem, ponieważ nie urośnie.
- Nie powinno się czesać niemowlaka bo zostanie niemową.
- Jeśli dziecko często płacze bez powodu, należy splunąć na wszystkie kąty w mieszkaniu.
Informacje czy to wszystko prawda?
Wierzenia ludowe nie wzięły się znikąd. Choć większość z nas uzna je za zabobony, znajdą się tacy którzy potwierdzą ich prawdziwość. Jednak to wszystko to jedynie domysły i zbiegi okoliczności, które nie znajdują swojego potwierdzenia w nauce. Jeśli więc matka czy ojciec dziecka wierzy, że zawiązana czerwona wstążeczka na wózku uchroni je przed złymi spojrzeniami i urokami, nie ma w tym nic złego, aby ją zawiązać. Należy jednak obiektywnie spojrzeć na zawiłość przesądów, ponieważ niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno matki jak i samego dziecka. Nie należy wierzyć we wszystko co usłyszymy, tak samo jest w przypadku ludowych wierzeń. Choć nie znamy ich podłoża i ile w nich jest prawdy, lepiej być przezornym i jeśli czegoś nie trzeba to po co kusić los ?