Kaczyniec i morfologia.

Kaczyniec to piękny żółty kwiat, który rośnie na dziko, jest on bardzo masywny, prezentuje wspaniale swoją koronę kwiatu. „Milczenie panowało w niebie i na ziemi. Zeszliśmy się w ogrodzie, przechadzali niemi, Drżący podglądający na siebie nieśmiało, jakbyśmy się nie znali: coś nam przeszkadzało.” – Tomasz August Olizarowski.

Jak przedstawia się morfologia Kaczyńca?

Morfologia Kaczyńca przedstawia się następująco:

Kwiat kaczyńca jest koloru żółtego, rozkwita z wielu pąków na jednym krzewie, kwiat ma 5 płatków wewnątrz pomarszczonych, ułożony jest wokół koszyczka pyłkowego.

Liście są mięsiste, mają ciemny zielony kolor, na górnej części liścia widoczny jest połysk. Kształt liści jest owalny, na bokach są widoczne ząbki, a na liściu pojawiają się linie, które są uwypuklone w porównaniu do innych roślin.

Łodyga kaczyńca jest w jasnozielonym kolorze, utrzymuje poziomami liście oraz na samej górnej części są kwiaty.

Kaczyniec występuje pod nazwą knieć błotna lub Caltha Palustris L.

Informacje gdzie występuje i kiedy kwitnie Kaczeniec?

Kaczeniec lubi miejsca wilgotne, np. łąki, w rowach, w lasach, na brzegach strumieni, brzegi oczek wodnych, stawów, rabaty podmokłe, rowy z wodą, mini ogródki wodne w donicach, ogrody o bardzo wilgotnym podłożu, kwasowośc podłoża powinna mieścić się w pH 6,1- 7,8.

Gleby, jakie są najlepsze dla Kaczyńca to torfowa, bagnista, podmokła, wilgotna, gliniasta, o umiarkowanej kwasowości, albo próczniczo – ilasta.

Kwitnienie trwa przez wiosnę, w miesiącach od kwitnie, przez cały maj do czerwca.

Kaczyniec rośnie na szerokość i wysokość ok. 20, 30, 50 cm.

Stanowisko powinno być zazwyczaj słoneczne, albo pół cień.

Pielęgnacja kaczeńca może odbywać się poprzez podlewanie, okres suszy nie sprzyja tej roślinie, ale część pod ziemią to zniesie. Nawóz nie jest wskazany dla kaczeńca, spowoduje kontra efekt pięknego kwiatu. Kaczyniec jest odporny na mróz, na choroby, czy szkodniki.

Jakie są inne odmiany Kaczeńca?

Wyróżnić można takie odmiany Kaczeńca, jak na przykład:

  • Flore Pleno,
  • Alba,
  • Plena,
  • Multi Plex,
  • Semiplena.

Tylko jedna z tych odmian ma inne zabarwienie kwiatu, jest ono białe, inne są wyłącznie z żółtym kwiatem. I np. Kaczeniec Multiplex ma kwiaty bardzo małe, ale za to są one wewnątrz kielicha wypełnione drobnymi płatkami, płatki są w kształcie kwadracików.
Sadzenie kaczeńców odbywa się na głębokości 10 cm, na początku wiosny.

Na zakończenie wypada stwierdzić, że Kaczeniec, zwany też knieć błotna, to ciekawy element do skalnego ogrodu, lub na rabaty wodny, który da piękny element dekoracyjny, urozmaici dane miejsce swoimi kępami kwiatów.