Angina to jedna z najbardziej uciążliwych chorób. Jest bardzo uciążliwa, a nieleczona potrafi powrócić. Poniższy artykuł omawia angina u dziecka leczenie z omówieniem kilku metod.
Leczyć do końca
Anginę należy wyleczyć do końca. To najważniejsza, kluczowa zasada leczenia. Bez niej ryzykujemy powrót choroby. U dzieci może to być szczególnie bolesne ze względu na ich niższą odporność na bakterie oraz ból. Gwarancją sukcesu jest właściwie dobrana farmako terapia. Z tego względu warto udać się ze sprawą do dobrego lekarza. Jeśli nasz lekarz rodzinny nie cieszy się najlepszą opinią (można to sprawdzić na przykład w serwisie Znany Lekarz), warto poszukać innego specjalisty, nawet prywatnie. Angina to choroba z ryzykiem powikłań, dlatego bezcelowe jest oszczędzanie na leczeniu.
Angina wirusowa
W jej przypadku stosuje się wyłącznie leczenie objawowe. Małemu pacjentowi przepisuje się leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i łagodzące ból przy połykaniu. Pojawienie się kaszlu i/lub kataru może oznaczać konieczność nebulizacji, czyli podania leku w formie aerozolu za pomocą nebulizatora.
Angina wywołana bakteriami
Leczenie nieco się komplikuje, gdy mamy do czynienia z chorobą wywołaną przez bakterie. Pojawia się wtedy konieczność skorzystania z antybiotyków. Zła diagnoza lub niewłaściwe leczenie może oznaczać powikłania w postaci nawet uszkodzeń serca czy sepsy.
Domowe sposoby
Nie jest możliwe wyleczenie anginy w domu. Natomiast można pomóc dziecku poprzez płukanie gardła szałwią czy rumiankiem. Dieta dziecka w okresie choroby powinna składać się z produktów półpłynnych lub możliwie najbardziej rozdrobnionych. Wynika to z faktu, że choroba wiąże się z poważnym bólem przy przełykaniu. Podanie stałego pokarmu może wiązać się z ryzykiem zakrztuszenia. Posiłki podawane dziecku walczącemu z jakąkolwiek odmianą anginy powinny zapewniać wysoką podaż białek dowolnego pochodzenia. Ważne jest też, by dziecko leczone z jej powodu zostało w domu na co najmniej dwa tygodnie.