Zabiegi kosmetyczne w ciąży

Jeszcze do niedawno obowiązywało przeświadczenie, że kobieta ciężarna powinna zrezygnować z większości zabiegów kosmetycznych. Dziś wiemy, że dbanie o wygląd jest wyjątkowo ważne i pozytywnie wpływa na samopoczucie przyszłej mamy. I choć niektóre z zabiegów kosmetycznych mogą być niebezpieczne dla zdrowia mamy i rozwijającego się dziecka, większość z nich jest całkowicie dozwolona.

Farbowanie włosów w ciąży

Farbowanie włosów w ciąży to temat wyjątkowo kontrowersyjny. Wiele osób uważa, że jest to niedopuszczalny zabieg, który może być niebezpieczny dla zdrowia dziecka. W rzeczywistości jednak nie ma żadnych badań potwierdzających tego typu teorie, a samo farbowanie uznawane jest przez specjalistów za w pełni bezpieczne. Należy unikać jednak wizyt u fryzjera w pierwszym trymestrze ciąży ze względu na intensywny zapach preparatów kosmetycznych, który może podrażniać wyostrzone zmysły przyszłej mamy. Warto pamiętać również, że podczas ciąży stale zmieniają się produkowane przez organizm hormony, a niektóre z nich mogą powodować m.in. mocniejsze lub słabsze pokrycie włosów farbą, a nawet lekką zmianę pigmentacji preparatu kosmetycznego.

Opalanie w ciąży

Moda na piękną opaleniznę nie przemija, jednak w ciąży zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z wizyt na solarium. Warto także ograniczyć używanie samoopalaczy i balsamów brązujących, których wpływ na zdrowie dziecka jest do tej pory niezbadany. Dopuszczalne jest jednak przebywanie na słońcu – należy zadbać o dobry krem z filtrem i nieprzegrzewanie organizmu, warto także zrezygnować z wielogodzinnego wylegiwania się na plaży. Dozwolone jest jednak delikatne opalanie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że ciążowe hormony mogą wpływać na pigmentację skóry, co może powodować pojawianie się przebarwień. W ciąży dozwolone jest również korzystanie z bezpiecznego opalania natryskowego oraz używanie naturalnych balsamów i pianek brązujących.

Codzienna pielęgnacja

Nasza uroda i dobre samopoczucie często wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. W ciąży możemy korzystać z większości kosmetyków, które używałyśmy wcześniej. Musimy pamiętać, że kobiety ciężarne częściej narażone są na różnego rodzaju alergie, przez co być może będzie istniała konieczność wymienienia kosmetyków na łagodniejsze. Bezpiecznie możemy wykonywać różnego rodzaju maseczki, masaże twarzy i zabiegi pielęgnacyjne. Aktywny i zdrowy lifestyle jest oczywiście podstawą pięknego wyglądu, jednak dozwolone są także wizyty u kosmetyczki. Warto wcześniej poinformować specjalistkę o ciąży tak, by mogła ona dobrać bezpieczny zabieg do typu naszej cery. W ciąży należy unikać przede wszystkim wszelkich zabiegów inwazyjnych, które mogą podrażniać skórę oraz zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji. Przez 9 miesięcy organizm kobiety ma upośledzony system immunologiczny, dlatego każde naruszenie skóry może wiązać się z niewielkim ryzykiem zakażenia, które może być groźne dla zdrowia ciężarnej, a także nienarodzonego dziecka.