Pęcherze cierne – gdzie pojawiają się najczęściej?

Pęcherze cierne

Większość z nas miała kiedyś do czynienia z pęcherzami pojawiającymi się na skórze. Nie wyglądają estetycznie, często są powodem odczuwania niemałego dyskomfortu. Czym jednak są i dlaczego powstają? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w niniejszym artykule.

Czym są pęcherze cierne i gdzie powstają?

Wybrzuszenie w którego środku znajduje się płyn, to właśnie tak zwane pęcherze cierne. Najczęstszą przyczyną ich powstawania jest pocieranie skóry w jednym miejscu. Innymi przyczynami mogą być oparzenia czy alergie.
Powstawanie pęcherzy wypełnionych bezbarwnym płynem to tak naprawdę mechanizm obronny. Jeśli na przykład człowiek odczuwa swędzenie spowodowane nieprawidłowo dobranym obuwiem, prawdopodobnie będzie pocierał miejsce w którym pojawia się swędzenie. Wówczas organizm stosuje mechanizm obronny i pojawia się kieszonka, która następnie wypełnia się płynem. To właśnie pęcherz cierny. Dzięki pęcherzom rana nie jest uciskana, a także ma to na celu jej ochronę przed zanieczyszczeniami. Płyn wypełniający pęcherz nie zawsze jest bezbarwny. Czasami może być wypełniony krwią, a powodem tego są uszkodzenie małe naczynia skórne. Jeśli pęcherz wypełnia ropa, płyn będzie miał kolor żółty. Oznacza to, iż doszło do zakażenia małych naczyń skórnych.
Gdzie zlokalizowane są pęcherze cierne? Najczęściej pojawiają się na stopach, a także rękach. Wysokie temperatury, wilgoć i intensywne pocenie się sprzyja powstawaniu pęcherzy ciernych.

Podsumowanie i leczenie

Pęcherze cierne są zlokalizowane najczęściej na nogach oraz rękach. Spowodowane mogą być na przykład nieodpowiednio dobranym obuwiem, czy brakiem stosowania rękawic ochronnych przy różnego rodzaju pracach. To nic innego jak mechanizm obronny. Czynnikami sprzyjającymi pojawianiu się pęcherzy jest na przykład wilgoć czy wysoka temperatura. W wyniku nadmiernego pocierania na skórze powstaje charakterystyczna kieszonka, która po pewnym czasie wypełnia się przeźroczystym płynem. Przebity pęcherz wysycha, wówczas rozpoczyna się gojenie i proces odnowy. Proces ten trwa zazwyczaj od jednego do dwóch tygodni. Jak zapobiec ich powstawaniu? Trzeba odpowiednio dbać o skórę. Mowa tutaj o dobieraniu prawidłowego rozmiaru obuwia, stosowaniu rękawic ochronnych podczas używania narzędzi. Warto również zaopatrzyć domową apteczkę w specjalne plastry na pęcherze i rany, które koją uczucie swędzenia co powoduje, że nie ma tak silnej potrzeby pocierania miejsca na skórze.