Badania w ciąży – które z nich trzeba wykonać?

Ciąża to stan, podczas którego warto skrupulatnie dbać o swoje zdrowie. W końcu od niego zależy nie tylko samopoczucie przyszłej mamy, ale również stan zdrowia rozwijającego się dziecka. Niezbędne jest więc wykonywanie różnego rodzaju badań, które pozwalają na monitorowanie przebiegu ciąży i szybką reakcję w przypadku jakichkolwiek dolegliwości.

Badania w I trymestrze ciąży

Już podczas pierwszej wizyty u lekarza ginekologa – którą należy umówić między 6 a 8 tygodniem ciąży – zostaną nam zlecone konkretne badania. Zwykle co miesiąc (także podczas II i III trymestru ciąży) wykonuje się ogólne badanie moczu oraz morfologię krwi, które pozwalają na bieżąco monitorować stan zdrowia kobiety. Podczas pierwszej wizyty lekarz ginekolog przeprowadza także szczegółowy wywiad oraz badanie USG, które umożliwia zlokalizowanie zarodka.
Pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży wykonuje się także dokładne USG płodu oceniające jego anatomię. Dodatkowo wykonać można bardziej zaawansowane i szczegółowe badania prenatalne wraz z testem z krwi, które oceniają ryzyko wystąpienia niektórych aberracji chromosomowych.

W I trymestrze wykonuje się także badania na obecność przeciwciał wirusowych (m.in. toksoplazmozy, HIV, cytomegalii, wirusowego zapalenia wątroby), a także badanie cytologiczne. Coraz więcej lekarzy zleca również profilaktyczne badanie ultrasonograficzne piersi.

Badania w II trymestrze

Najważniejszym badaniem w II trymestrze jest USG płodu, które wykonuje się w okolicy 20 tygodnia ciąży. Pozwala ono dokładnie przyjrzeć się rozwijającemu płodowi oraz ocenić jego budowę anatomiczną. Także w tym czasie można wykonać dodatkowe badania prenatalne (tzw. usg połówkowe), które wykonywane jest przez specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami.
Ważnym badaniem II trymestru jest wykonanie tzw. krzywej cukrowej czyli doustnego testu obciążenia glukozą. Pozwala ono zdiagnozować cukrzycę ciążową, która nieleczona może mieć wyjątkowo zły wpływ na rozwijający się płód i powodować m.in. dużą wagę urodzeniową dziecka oraz powodować problemy z wydolnością łożyska.

Badania w III trymestrze

USG trzeciego trymestru przeprowadza się zwykle między 28 a 32 tygodniem ciąży. Podczas badań ocenia się m.in. wielkość dziecka, stan przepływów pępowinowych i kondycję łożyska. Wiele kobiet wybiera się w tym czasie na dodatkowe badania prenatalne – to wspaniały czas na zobaczenie dziecka w technologii 3D i zrobienie pierwszych dokładnych zdjęć maluszka. Lekarz ginekolog w III trymestrze powinien także przeprowadzić dokładny wywiad i ewentualnie skierować na wizytę do takich specjalistów jak psycholog, okulista czy ortopeda, którzy ocenią kondycję ciała i stan organizmu i wydadzą zgodę na poród naturalny.
W III trymestrze ciąży należy wykonać także badania mikrobiologiczne GBS, które pozwalają stwierdzić obecność paciorkowców, a tym samym wskazują na konieczność podania antybiotyku podczas porodu. Często powtarza się także niektóre testy wirusowe, w szczególności, gdy istnieje możliwość zarażenia w trakcie trwania ciąży.