Alergia na pyłki – leczenie

Leczenie alergii pyłkowej przede wszystkim polega na unikaniu alergenów oraz wprowadzeniu farmakoterapii, która będzie w stanie złagodzić objawy choroby.

Alergia na pyłki – leczenie

W tym rodzaju alergii stosuje się także immunoterapię swoistą czyli tak zwane odczulanie. Odczulanie, prowadzi do złagodzenia lub całkowitego ustąpienia objawów alergii, może także zapobiegać rozwojowi astmy oskrzelowej. Pyłki znajdują się wszędzie w czasie pylenia dlatego tak trudne jest ich całkowicie wyeliminowanie z naszego życia. W celu ograniczenia kontaktu z alergenami, w sezonie uczuleniowym należy przede wszystkim: śledzić komunikaty związane z tematem pylenia roślin i unikania zbyt długiego przebywania w miejscach, w których stężenie uczulających pyłków jest najwyższe; należy zamykać okna, przede wszystkim w nocy i nad ranem oraz w gorące, suche i wietrzne dni. Pomieszczenia najlepiej wietrzyć dopiero po deszczu; powinniśmy nosić okulary, aby chronić oczy przed pyłkami; na spacery najlepiej wychodzić w trakcie deszczu lub zaraz po nim; w domu i w samochodzie najlepiej stosować filtry przeciwpyłkowe, które ułatwią oddychanie; nie należy suszyć ubrań na dworze na powietrzu; zaraz po przyjściu do domu najlepiej się przebrać i wziąć prysznic, aby spłukać pyłki zarówno z ciała jak i włosów; w mieszkaniu najlepiej używać filtrów powietrza typu HEPA; należy regularnie odkurzać pomieszczenia i zmieniać pościel; podróżować również należy z zamkniętym oknem.

Można również stosować leki przeciwhistaminowe, które są jednym z najpopularniejszych sposobów radzenia sobie z alergią. Zawierają one związki (cetyryzynę, lewocetyryzynę lub loratadynę), które skutecznie blokują wydzielanie histaminy odpowiedzialnej za tworzenie reakcji alergicznej. Warto również wiedzieć, że pyłki traw należą do grupy alergenów, które mogą uczulać krzyżowo. Dlatego należy również przestrzegać odpowiedniej diety, która może mieć znaczący wpływ na przebieg alergii i nasze samopoczucie. Inną, również popularną metodą leczenia alergii jest odczulanie. Polega ono na podawaniu coraz większych dawek konkretnego alergenu, co prowadzi do złagodzenia lub całkowitego ustąpienia objawów alergii. Tego typu działanie może również zapobiegać astmie oskrzelowej. W przypadku alergii mogą być stosowane również inne leki, wydawane przez naszego lekarza takie jak, na przykład: glikokortykosteroidy donosowe. Tego typu produkty działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, co również skutecznie poprawia samopoczucie alergików.