Aktywna forma muzykoterapii

Muzykoterapia to dziedzina, która korzysta z muzyki w celach terapeutycznych. Jednym ze sposobów terapii jest aktywna muzykoterapia. Czym charakteryzuje się taka forma i czy jest skuteczna?

Aktywne muzykowanie

Samo wykonywanie muzyki angażuje całe ciało, nie tylko ręce. Mózg bardzo intensywnie pracuje, niezależnie czy śpiewamy, czy gramy na jakimś instrumencie. W pewien sposób przekłada się to na rozwój pamięci oraz zdolność uczenia. W przypadku dzieci zaobserwowano lepszy rozwój fizyczny czy emocjonalny, choć tak naprawdę muzykowanie dostarcza korzyści zdrowotnych oraz przyjemności osobom w każdym wieku. Nauka gry na instrumencie pomaga wypracować pewną dyscyplinę, a także daje okazję do zabawy z innymi osobami. Osoby, które chodziły do szkół muzycznych zwykle chwalą sobie możliwość muzykowania z innymi oraz samorozwój. Oczywiście nie każdy ma predyspozycje, by uczęszczać do szkoły muzycznej.

Zalety aktywnej muzykoterapii

Muzykoterapia aktywna korzysta z dobrodziejstw muzyki i bogactwa instrumentów. Podczas zajęć prowadzone są różne gry, zabawy i ćwiczenia a także wybrane utwory do słuchania. Dla wielu osób jest to ciekawa forma spędzenia czasu i może mniej krępująca niż tradycyjna psycho terapia. Szczególnie poleca się ją osobom, które poniekąd żyją we własnym świecie, ponieważ daje ona okazję do nawiązania kontaktu z innymi osobami. W sesji może uczestniczyć każda osoba, która odczuwa taką potrzebę.

Wybór gatunku a osobowość

W wyborze instrumentu nie ma przypadku. To, na jakim instrumencie chcemy grać, w dużej mierze zależy od naszej osobowości, przez co stanowi dla terapeuty pewną wskazówkę odnośnie dalszego postępowania z pacjentem. Przykładowo miłośnicy muzyki klasycznej zwykle są kreatywnymi introwertykami, natomiast fani rapu i hip-hopu są towarzyscy i mają wysokie poczucie własnej wartości. Osoby, które chętnie słuchają popu podobno są pracowici, łagodni, lecz nie wykazują się kreatywnością. Tak wykazały badania, nie zawsze jest to jednak w stu procentach prawdziwe.

Sesja muzykoterapii aktywnej

Na takiej sesji sporo się dzieje. W zależności od potrzeb, terapeuta prowadzi sesje indywidualne oraz grupowe. Tutaj nie ma miejsca na ocenę, kto ładniej zagrał, czy zaśpiewał, chodzi o przyjemne i pożyteczne spożytkowanie czasu oraz dostarczenie pozytywnych wrażeń estetycznych. Korzysta się z wielu instrumentów i form, takich jak choćby odgrywanie scenek. Tworzenie sztuki pozwala odwzorować ukryte emocje i konflikty.