Płyta OSB (z ang. Oriented Strand Board) jest jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych, które stosuje się w wykańczaniu domów i mieszkań. Jest niezwykle trwała, łatwa w obróbce, a do tego odporna na wszelkie zniszczenia. Płyta OSB to produkt drewno pochodnym, który aż w ponad 90% wykonany jest z drewna.
Płyta OSB powstaje jako wynik sprasowania wiórów drzewnych (głównie świerkowych i sosnowych) o równych wymiarach, pod wpływem wysokiej temperatury i bardzo wysokiego ciśnienia. Wióry spajane są ze sobą przeważnie wodoodporną żywicą syntetyczną, a układa się je w trzech warstwach (wzdłuż albo w poprzek płyt), dzięki czemu zachowują znakomite właściwości mechaniczne.
Płyta OSB występuje w wersji jedno- lub wielowarstwowej. Posiada różną powierzchnię, bo może być albo gładka albo porowata. W różny sposób wykańcza się także jej krawędzie, mogą być: proste, 4-stronnie frezowane lub 2-stronnie frezowane na dłuższych krawędziach. Płyta OSB stolarska charakteryzuje się gładkimi brzegami, a także ozdobnym wykończeniem. Natomiast płyta OSB, którą stosuje się na dużych powierzchniach są przeważnie wykończone na wpust lub na pióro. Taki sposób znacznie upraszcza ich łączenie.
Płyta OSB pozbawiona jest sęków, dzięki czemu nie będzie podatna na uszkodzenia, ani nie odkształci się, co często dzieje się w przypadku miękkiego drewna. Jest to też niedrogi materiał, który znakomicie sprawdza się w tłumieniu dźwięków. Ponadto płyta OSB chroni też przed nadmiernym nagrzaniem, pożarem, a także przed uciekaniem ciepła z budynku.
Płyta OSB występuje też w wersji, która jest całkowicie odporna na wilgoć i wynikające z niej pęcznienie. Poza tym, jest też łatwa w montażu i bez problemów można ją w dowolny sposób docinać. Płyta OSB ma długą żywotność bez dodatkowych konserwacji. Jej standardowe wymiary to 125 x 250 centymetrów, a grubość waha się od 8 do 33 milimetrów.
Wyróżnia się aż cztery rodzaje płyty OSB. Płyta OSB 1 to najtańsza wersja stosowane w suchych warunkach. Wióry w niej połączone są ze sobą żywicą mocznikowo-formaldehydową. Płyta OSB 2 stosowana jest wewnątrz, ponieważ nie jest odporna na wilgoć, wymaga dodatkowej konserwacji. Płyta OSB 3 to najbardziej popularny wybór. Można stosować ją w warunkach o wysokiej wilgotności. Podobnie jak płyta OSB 4, która jest najtrwalszą wersją płyt i potrafi znieść największe obciążenia.