Jak działa rozrzutnik obornika?

Zależy Ci na równomiernym rozprowadzeniu gnojówki i innych materiałów organicznych? Zrobisz to sprawnie z pomocą rozrzutnika obornika, czyli maszyny rolniczej, której zadaniem jest rozwożenie, rozdrabnianie i rozrzucanie gnoju, kompostu czy wapna na polach uprawnych, co może przyczynić się do zwiększenia plonów i poprawy jakości upraw. Rozrzutnik obornika może także służyć do transportu płodów rolnych. Poznaj zasadę jego działania!

Jak zbudowany jest rozrzutnik obornika?

Rozrzutnik obornika składa się ze zbiornika na obornik, układu rozdrabniającego i układu rozrzucania. Jest on wyposażony w amortyzację hydrauliczną, światła, tablice i oznaczenia bezpieczeństwa. Rozrzutniki gnoju mogą być jedno-, dwuosiowe, a nawet czteroosiowe. Większa liczba osi zapewnia większą ładowność, a masa ładunku rozkłada się bardziej optymalnie.

Jak zauważa przedstawiciel firmy Euromilk, która jest producentem wysokiej klasy maszyn rolniczych: Rozrzutnik obornika dostępny w bazowym wyposażeniu można wzbogacić o dodatkowe komponenty. Na życzenie Klienta dokonujemy odpowiednich modyfikacji, które zwiększają funkcjonalność maszyny rolniczej. Oferujemy różne modele rozrzutników obornika o pojemności od 10 m3 do 28 m3.

Wybór wielkości i pojemności rozrzutnika zależy głównie od wielkości gospodarstwa rolnego czy hodowlanego, a także od funkcji, jakie będzie miał on spełniać. Przewożenie płodów rolnych umożliwiają nadstawki hydrauliczne górne oraz dostawka na tył zwiększająca pojemność skrzyni. Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniego ogumienia, które powinno być dostosowane do warunków w gospodarstwie rolnym.

Zasada działania rozrzutnika obornika

Zasada działania rozrzutnika obornika polega na tym, że obornik jest najpierw umieszczany w zbiorniku. Następnie urządzenie rozdrabniające przetwarza go na mniejsze kawałki, a układ rozrzucania wypycha materiał organiczny przez otwór w dolnej części kadłuba, gdzie zostaje równomiernie rozrzucony na powierzchni pola uprawnego. Dzięki rozrzutnikowi obornik czy wapno jest dokładnie rozprowadzone po polu, co zapewnia jego równomierne nawożenie.

Przy wyborze maszyny warto zwrócić uwagę na  adapter rozrzucający. Dobrze, aby składał się z dwóch pionowych wałów odpowiadających za równomierne rozrzucanie nawozu na odległość nawet kilkunastu metrów. Rozrzutnik może być sterowany mechanicznie z kabiny ciągnika, elektroniczne za pomocą specjalnego sterownika lub urządzenia z czytelnym wyświetlaczem.