Ławka w ogrodzie jest super

Ogród to wyjątkowe miejsce, którym cieszymy się zarówno ciężko pracując jak i odpoczywając. Ważne, abyśmy zapewnili sobie dobre warunki do odpoczynku. Zadbajmy, aby w naszym ogrodzie bez względu na to czy jest ogromny, czy mniejszy znalazła się ławka, na której wygodnie przysiądziemy. Czasami wystarczy jedna ławka, ale w tej kwestii nie musimy się ograniczać. Im więcej mamy takich miejsc przed domem, czy ukrytych w zakątkach terenu, tym częściej i chętniej będziemy z nich korzystali. Nie bez powodu lubimy parki, w których spacerując, można usiąść i wsłuchać się w śpiew ptaków lub podziwiać otoczenie.

Ławka umieszczona w odpowiednim miejscu może stać się świetnym miejscem obserwacyjnym, zacisznym zakątkiem lub nasłonecznionym kącikiem do refleksji.
Rodzajów ławek jest bardzo dużo. Każdy z nas znajdzie odpowiednią ławeczkę dostosowaną do naszych potrzeb. Ławki ogrodowe możemy podzielić ze względu na wielkość i materiał, z którego zostały wykonane. Najczęściej spotykamy ławki dwu lub trzy osobowe. Są praktyczne i wygodne w użyciu. Nawet jeśli planujemy samotnie korzystać z ławeczki, to wybierzmy właśnie te dwu- bądź trzyosobową. Zwykle takie ławki są łatwiej dostępne, dodatkowo wyglądają bardziej proporcjonalnie. Dobrze również, aby ławka miała oparcie. Wygodne oparcie pozwala dłużej korzystać z ławki, ale jest to element, który można pominąć jeśli upodobania właściciela ogrodu zmierzają bardziej ku ławkom w formie samodzielnego siedziska.

Jeśli chodzi o materiał, z jakiego ławki wykonywane są najczęściej, to wybór jest spory. Najbardziej popularne ławki to te drewniane. Drewno jest powszechnym materiałem, dość odpornym na warunki atmosferyczne. Dodatkowo może zostać wykończone całą paletą kolorów. Zarówno drewnopodobne, jak i bardziej ekstrawaganckie kolory pastelowe czy bardziej żywe barwy. Dodatkowo samodzielnie możemy taką ławkę odświeżać, a kolor usuniemy i będzie możliwość pokrycia drewna innym kolorem. To rozwiązanie dla lubiących zmiany, ale również dla osób lubiących klasykę i ciepło drewna.
Po zakupie ławeczki drewnianej musimy pamiętać o regularnej impregnacji. Minimum co dwa lata. Dodatkowym utrudnieniem też może być fakt, iż po deszczach ławka potrzebuje chwilkę, aby dobrze przeschnąć.

Innym materiałem stosowanym przy ławkach jest metal. Metalowe ławki spotykamy w przeróżnych formach i kolorystyce. Nie wymagają przez wiele lat impregnacji i są długowieczne. Po zakupie takiej ławki praktycznie możemy zapomnieć o jakichkolwiek pracach przy niej. Zwróćmy tylko uwagę, aby spawy były solidne i ładnie wykończone. Takie ławki łatwo czyścić, szybko wysychają.
Coraz częściej znajdujemy w naszych ogrodach ławki ratanowe lub z techno ratanu. O ile ratanowe nie są zbyt trwałe, to z techno ratanu są naprawdę bardzo wytrzymałe. Ale naturalne mają swój urok i nie trzeba martwić się o ich utylizację w przyszłości, więc przed zakupem przeanalizujmy kwestie, na których najbardziej nam zależy, dzięki czemu łatwiej będzie nam dokonać wyboru.
Wielu z użytkowników decyduje się też wykonać ławki samodzielnie lub przy pomocy firm zajmujących się pracami w ogrodzie. Pięknie wyglądają te podmurowane starymi cegłami z siedziskiem z desek lub po prostu betonowe, z uszytym, miękkim siedziskiem.

Jak widać, ławek jest sporo i nie powinno być kłopotu z wyborem swojej wymarzonej. Wszystko zależy od rodzaju ogrodu, w którym mają stanąć lub od gustu właściciela. Nie ważne jednak jaką ławeczkę wybierzemy. Najważniejsze, aby stała w przyjaznym miejscu, które będzie zachęcało nas, aby spocząć. Cieszmy się ogrodami i zapraszajmy do nich rodzinę i przyjaciół. Nie tylko na tarasy bądź wyznaczone placyki, ale także w głębię naszych zielonych miejsc na ziemi.