Do jakich nawierzchni pasuje trawa z rolki?

Trawniki z rolki pozwalają na bardzo szybkie stworzenie w ogrodzie zielonego dywanu, który idealnie spełnia wszystkie swoje zadania i sprawia, że ma się możliwość przyjemnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze zalety trawy z rolki oraz tłumaczymy, w jaki sposób powinno się przygotować podłoże przed rozłożeniem trawnika rolowanego.

Jakie są zalety trawnika z rolki?

Największą zaleta trawy z rolki jest szybkość, z jaką można stworzyć w ogrodzie piękny trawnik. Chcąc stworzyć trawnik z siewu, potrzebujemy do tego bardzo dużo czasu. Musimy też cały czas dbać o to, żeby trawa rozwijała się w taki sposób, na jakim nam zależy. Decydując się na trawnik z rolki, nie musimy już się o to martwić. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Centrum Ogrodniczego Markflor w Krakowie:

Bardzo ważną zaletą trawników rolowanych jest to, że ze względu na to, że rozłożona w ogrodzie trawa jest już bardzo rozwinięta, nie ma ryzyka, że zaczną się w niej rozwijać chwasty. Ponadto do stworzenia trawy w rolkach wykorzystywane są wyłącznie odpowiednio dobrane nasiona, które są odpowiednie do stosowania w naszej strefie klimatycznej. Nie ma więc ryzyka, że ułożona trawa nagle zacznie się psuć i trzeba ją będzie wymienić na nową.

W jaki sposób przygotować podłoże do trawy z rolki?

Przed ułożeniem trawy z rolki, najpierw trzeba do tego właściwie przygotować teren. Na pewno trzeba z niego usunąć wszystkie nierówności, czyli m.in. korzenie, kamienie, gruz i starą darń. Podłoże powinno też zostać właściwe zniwelowane po to, aby gromadząca się na trawniku woda, nie spływała w kierunku budynku lub ścieżek, tylko do odpowiedniego ujścia. Ubitą ziemię pod trawnik powinno się dokładnie przekopać i wygrabić. W przypadku ciężkiej lub tłustej gleby, przed ułożeniem trawy z rolki, jej górną powierzchnię powinno się dopiaskować wymieszanym z ziemią płukanym żwirkiem. Jeżeli trawnik układany jest na nowej działce, nakładana warstwa żwirku i ziemi ogrodowej powinna być grubsza – około 8-10 cm.

Ważne jest to, żeby do podłoża pod trawę z rolki nie dodawać torfu. Może on bowiem spowodować, że gleba stanie się mniej przepuszczalna i uniemożliwi to prawidłowy rozwój korzeni. Przed rozpoczęciem układania trawy z rolki, na podłoże warto jednak rozłożyć nawóz mineralny o dużej zawartości fosforu. Będzie on miał dobry wpływ na rozwój trawy.